Jegygyűrűk és karikagyűrűk

Hogy pontosan milyen karikagyűrűt válasz, és hogy mire kell odafigyelned a karikagyűrű kiválasztásánál, ebben segít neked ez az oldal. Itt teljes értékű információkat találsz a karikagyűrűk eredetéről, méreteiről, és egyéb más információkkal kapcsolatosan.
A gyűrűk - akár vasból, bronzból, aranyból vagy elefántcsontból készültek is- mindig is a soha véget nem érő összetartozás jelképe voltak a férfiak és nők szerelmi kapcsolatában. Még ha a lényeg napjainkban is változatlan maradt, azért a történelem a jegygyűrűk vonatkozásában rengeteg új szokást hozott be, amelyek részben még napjainkban is élnek a hagyományok formájában.
Az eljegyzési gyűrűk - Már a XI. században a bizánci eljegyzési rítusnak is részét képezte, mivel a jegyesek egy gyűrűt adtak át egymásnak. Azonban csak a középkor derekától vált igazán jellemzővé az a tény, hogy a belátható időn belülre tervezett házasság kötés előtt, az eljegyzési ceremónia során a menyasszony egy gyűrűt kapott a vőlegényétől. A régi korok vőlegénye egy jelképes zálogként ezt a gyűrűt adta át kedvesének, mintegy biztosítékként arra, hogy nem szándékozik elállni a házasságkötési szándékától.
Így a jegyespár hölgytagja már a kézfogótól kezdve viselte az eljegyzési gyűrűt, amely úgymond tanúsította, a párnak közös elhatározásuk van a házasságra. Abban az időszakban gyakoriak voltak azok a gyűrűk, amelyek az egymásba fonódó kezeket ábrázolták. Az ikergyűrűket, - azaz azokat a gyűrűket, amelyek egymásba tolhatóak voltak, - a jegyesek már a XV-XVI. Századtól viselték, méghozzá olyan módon, hogy a vőlegény, valamint a menyasszony szintén viselte magán, a jegyesség alatt, az ikergyűrűk egy-egy darabját, amelyeket később a házasságkötést követő időben már a feleség viselt egyetlen gyűrűvé összeillesztve, úgymond egy jegygyűrűként. A jómódú jegyesek drágakövévé a XV. században a gyémánt lépett elő, mint az örök szerelem szimbóluma, amely az eljegyzési gyűrűn egy-egy szép csiszolású kő formájában bizony még napjainkban is megdobogtatja minden hölgy szívét. Napjainkban azonban gyakori az a szokás is, hogy a jegyeseknél a majdani házassági gyűrű, valamint az eljegyzési gyűrű is ugyanaz egyben. Ilyen esetekben a hagyományoknak megfelelően a gyűrűt, az eljegyzést követően a bal kezükön, míg az esküvőt követően pedig már a jobb kezükön viselik.
A házassági gyűrűk - Az időszámításunk előtti IX. századra tehető, hogy a jegygyűrűk viselése hagyománnyá vált. A régebbi időkben a gyűrűket még bőrből, vasból, kőből vagy fonott gyékényből készítették el. Míg először a házasságban csak a menyasszonyok viselték gyűrűket, addig a XIII. századtól kezdve, miután a házasságkötési szertartás egyházi menetébe is bekerültek a jegygyűrűk, aztán elterjedt a szokása, hogy mindkét fél viselte a jegygyűrűket. A XIX. századra nyúlik vissza a hagyománya az egyszerű, aranyból készült jegygyűrűknek, valamint a karikagyűrűknek, amelyek annak az elgondolásnak a szimbólumai lettek, hogy Isten előtt mindannyian egyenlők vagyunk. Már az ókorban is a végtelen hűség, valamint az örök szerelem jelképei voltak az egyszerű kő nélküli aranygyűrűk, amelyeknek egyébként nincs sem kezdete, sem vége és semmi sem szakítja meg a folytonosságukat. Napjainkban a házasságkötést követően az esküvői gyűrűket a férj és feleség egyaránt viseli, amely így az összetartozásuk és szerelmük jele. A régi görögök és egyiptomiak úgy tartották, hogy egyenesen a szívig, valamint az ott található szerelemig a balkéz gyűrűsujjából vezet egy véna, a vena amoris. Később ez a hiedelem az idők során szokássá rögzült és ez lett az oka annak, hogy Olaszországban a házasok is a balkézen hordják gyűrűjüket.
Az eljegyzési gyűrűk - Hagyományosan a különböző kivitelű egy vagy több drágakővel, díszített, azaz a szoliter gyűrűk gyűjtőneve. Napjainkban a leggyakoribb eset, hogy az eljegyzési gyűrű, valamint a majdani házassági gyűrű is ugyanaz egyben.
A jegygyűrűk – Azok a házassági gyűrűk tartoznak ide, amelyeknek az anyaga arany vagy platina, valamint a felületük finom dekorral van díszítve. Általában azonos kivitelezésű mind a két gyűrű, de a legújabb trendek szerint már a feleség gyűrűjét gyakran apró kövek díszítik.
A kísérőgyűrűk - Általában az eljegyzésre adott szoliter gyűrűk, amelyeket ugyanazon az ujjukon hordják a házasságkötés után, mint a jegygyűrűket.
A karikagyűrűk - A XIX. század óta elterjedt egyszerű arany jegygyűrűk, melyek sima, dekor, valamint berakások nélkül készülnek el.

Karikagyűrűk

Miért a bal kezünk negyedik ujja a gyűrűsujj?

Ennek az oka abban mutatkozik meg, hogy a szívünkhöz közvetlenül vezet egy ér a bal kezünk negyedik ujjától. Így ha valakit befogadunk a szívünkbe, valamint kapunk tőle egy jegygyűrűt, melyet felhúz a gyűrűsujjunkra, akkor ez által a szívünkhöz úgymond még közelebb kerül, azaz közvetlen útja van a szívünkhöz. A szív a szeretetet, valamint a szerelmet jelképezi, míg a jegygyűrű az összetartozás szimbóluma.

A gyűrűkhöz leggyakrabban használt nemesfémek

Az arany - Az ember által legrégebben használt anyagok egyike az arany. Az emberek már az időszámításunk előtti ötezer évvel ezelőtt is ismerték. A folyók medréből, valamint a bányákból nyerik ki. Csillámlásának az árnyalatától függően lehet sárga-, fehér-, vörös-, valamint zöld arany is, mivel az arany sárgás színe a fémötvöző anyagok szerint változhat.
A platina – Az emberek először az ősi Egyiptomban használtak három ezer évvel ezelőtt. A platina a nemesfémek nemes fémjének számít, mivel kifejezetten ritka, valamint csak kevés helyen található meg Földünkön. XVI. Lajos korából, 1780-ból ismert az első európai platina ékszer. A platina virágkorát a századfordulón, a szecesszió idején érte el.
A titán - 1791-ben felfedezett anyagot a Földanya fiai, a Titánok után nevezték el az ellenálló képessége miatt. A titán egy nemesfém, amely egyszerre kemény, mégis nagyon könnyű, valamint abszolút antiallergén. Olyan ékszereke készítenek titánból, amelyeket finom arannyal, tiszta platinával, brilliánsokkal, valamint színes drágakövekkel díszítve állítanak elő. A titán színe felületi megmunkálástól függően nagyon a hasonló a platina színéhez, de rengeteg szempontot figyelembe véve sokkal előnyösebb a platinánál.